روز جهانی مالکیت فکری

سازمان جهانی مالکیت  فکری یا وایپو WIPO از سال ۲۰۰۰ میلادی 26 آوریل را به ‎عنوان روز جهانی مالکیت فکری نام گذاری کرد. این روز که در واقع روز اجرایی شدن کنوانسیون تأسیس سازمان جهانی مالکیت فکری در سال ۱۹۷۰ است به عنوان روز جهانی مالکیت فکری انتخاب شد.
هر‎ساله کشورهای عضو WIPO جشن روز جهانی مالکیت فکری را برای گسترش فرهنگ احترام به مالکیت فکری و حمایت از ایده پردازان برگزار می‎کنند. از سال ۲۰۰۰ میلادی وایپو، شعارهای مختلفی را برای این روز اختصاص میدهد. شعار امسال (1401) "مالکیت فکری و جوانان: نوآوری برای آینده ای بهتر" است. 

روز جهانی مالکیت فکری 1401

به همین منظور صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهور گرامیداشتی را برگزار میکند که برنامه آن به شرح ذیل می باشد:

1-وبینار آشنایی با پایگاه جستجوی دارایی‌های فكری (داركوب)

2- نشست انتقال تجربه با مخترعان جوان

3- رونمایی از قرارداد ارائه خدمت جستجوی پیشرفته در علائم تجاری

زمان: سه شنبه، شش اردیبهشت، ساعت 10 الی 13

لینك ثبت نام: https://forms.inif.ir/ip-day-2022

روز جهانی مالکیت فکری

همچنین رویداد دیگری توسط مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری دیگر نهاد ها مانند صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. در همایش گرامیداشت روز جهانی مالکیت فکری، تعدادی از مخترعین جوان را انتخاب نموده و از ایشان تقدیر بعمل آورد. به برگزیدگان این فراخوان جوایزی اهدا خواهد شد و اختراعات منتخب، در نمایشگاه همایش روز جهانی مالکیت فکری به نمایش گذاشته خواهد شد.

در این راستا از جوانانی که در رده سنی 15 تا 24 سال قرار دارند و موفق به ثبت اختراع در طی سال‌های 1398-1400 شده‌اند، دعوت می‌شود اطلاعات زیر را، حداکثر تا تاریخ 1401/02/05 به دبیرخانه همایش به  نشانی ipday2022patent@ssaa.ir ارسال نمایند:

- فرم تکمیل شده 

- عکس یا ویدئوی کوتاه از مخترع (با حجم کمتر از 10 مگابایت- ترجیحا عکس یا ویدئوی ارسالی، اختراع مورد نظر را نیز نمایش دهد.)

- مستندات مربوط به موفقیت در تجاری سازی اختراع و یا ساخت محصول نهایی در صورت وجود. (آدرس سایت، صفحه ی فضای مجازی معرف اختراع ... حداکثر با حجم 1 مگابایت)

-  مهلت ارسال اطلاعات: ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱